Pozycjonowanie czyli psychologia reklamy

komputerPsychologia to gałąź nauk społecznych, która znajduje swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia i działania człowieka. Osoby niezorientowanie w temacie nadal kojarzą psychologa z lekarzem dusz który wysłuchuje problemów i radzi jak przyjaciel lub posiada magiczna moc przenikania naszych myśl. Natomiast psychologia to nauka nie magia i zajmuje się zależnościami w relacjach między ludzkich i działaniem ludzkiego umysłu. Odpowiada na pytania człowieka związane z emocja mi i motywacjami działań oraz różnic między ludźmi. Dlatego znajduje zastosowanie również w reklamie. Odrobina wiedzy specjalistycznej może znacznie poprawić wyniki naszej kampanii reklamowej. Znane koncerny zatrudniają wielu specjalistów z dziedziny psychologii, aby wzrosły nie tylko wyniki sprzedaży dzięki reklamie ale również w celu pracowania strategii działania i kierowania zespołami.

Pozycjonowanie z psychologią ma wiele wspólnego. Według badań nasz sposób wiedzenia i postrzegania ma określony charakter. Wynika z tego, że każdy z nas w typowy sposób odbiera pewne informacje poprzez zmysł wzroku. Skupiamy się więc podświadomie na konkretnym obszarze w polu widzenia. Ma to duże znaczenie dla obliczeń skuteczności reklamy poprzez pozycjonowanie, ponieważ okazuje się, że w obszarze monitora nasz wzrok skupia się na informacjach widocznych na w górnej lewej stronie oraz zahacza o prawą górną. Jeśli zastanawialiśmy się dlaczego w przeglądarce Google, zawsze kilka wyników znajduje się po prawej stronie to mamy odpowiedz. Są to reklamy, które Google tam umieszcza według zasad psychologii widzenia i postrzegania. Wyniki jeden do sześciu, znajdujące się po lewej górnej stronie obszaru witryny będą najczęściej zauważonymi i zbiorą większa ilość kliknięć. Pozycjonowanie stron ma więc swoje naukowe podstawy dlatego jest bardzo skuteczne. Według badań nie bez znaczenia jest również tematyka zapytania które wpisujemy w wyszukiwarkę. Te o tematyce informacyjnej wiążą się z potrzebą uzyskania natychmiastowej odpowiedzi. Dlatego skupimy się na, mniej więcej, dwóch sugerowanych linkach. Ogranicza to nieco skuteczność reklamy poprzez pozycjonowanie ale ze względu na tematykę informacyjną wyniki tez rzadziej powiązane będą z produktami. Na szczęście, jeśli chodzi o zapytania zakupowe, interesuje nas większa ilość wyników i przeglądamy je szerzej, poświęcając na to o wiele więcej czasu. A więc w kwestii reklamy poprzez pozycjonowanie daje nam to większą skuteczność i sugerując się tymi wynikami badań możemy podjąć lepszą decyzję  co do słów kluczowych, które powiązane będą z naszą stroną.

Psychologia reklamy to dziedzina, która nadal się rozwija. Pasjonaci specjalizują się w tym kierunku by uskuteczniać działania firm i służyć swoją wiedzą. Nie koniecznie będzie nam się ona dobrze kojarzyć, że względu na to że jej manipulacyjny aspekt, do doskonale opanowali akwizytorzy czy nieuczciwi telemarketerzy lub owiani bardzo złą sławą sprzedawcy sprzętów domowym , podczas pokazów. Uwielbiający się targować, mieszkańcy bliskiego wschodu też intuicyjnie stosują pewnie psychologiczne triki. Nie zmienia to faktu, że psychologia reklamy to dziedzina nauki, która pomaga rozwijać się również uczciwym przedsiębiorstwom. Dobrze, żeby właśnie ode docierały do jak największej liczby konsumentów.

You may also like...

Dodaj komentarz