Często tak jest, że nawiązując współpracę z jakąś firmą przez internet albo rejestrując się na jakimś portalu, trafiamy na następującą rubrykę: wyrażam zgodę na wysyłanie mi materiałów reklamowych. Nazwa tej rubryki może się nieco różnić, ale mniej więcej tak ona brzmi. A następnie na naszą skrzynkę trafiają różne maile zawierające treści reklamowe. Może to być tekst, grafika, a nawet film. Zawierają one często załączniki, a w nich wiele ciekawych elementów.
Przesyłanie reklamy drogą mailową jest dosyć popularne. Takie reklamy dostępne są w formie tekstowej, plików HTML lub nawet animacji flash. Osobną sprawą jest reklama w postaci newsletterów, o czym warto pamiętać. W przypadku newsletterów możemy sami zamówić subskrypcję. Oczywiście jeżeli będą one zawierały interesujące nas oferty. Jeżeli wyrazimy zgodę to na naszą skrzynkę internetową będą regularnie wpływać newslettery, zawierające reklamy interesujących nas towarów i usług.
Reklama może być również zamieszczana na stronach internetowych należących do niektórych osób. Taką formę reklamy w internecie stanowi tzw. marketing partnerski. Polega to na tym, że umieszczamy nasze reklamy na stronach internetowych innych osób. Opłaty są im udzielane wtedy, kiedy zauważona będzie jakaś aktywność na takiej stronie internetowej. Mowa tutaj o takiej aktywności, jaką da się w obiektywny sposób zmierzyć. Może to być więc sprzedać, rejestracja na stronie, wypełnienie formularzu oraz inne, mierzalne formy aktywności.
Reklama jest odpłatna. Warto więc wspomnieć o formach płatności za reklamę umieszczoną w internecie. Ponieważ płatność musi odbywać się na jakichś weryfikowalnych zasadach. Płatność może się odbywać, kiedy potencjalni klienci odwiedzą stronę reklamodawcy. Mówimy wtedy o płatności Cost per Visitor, w skrócie CPV. Niekiedy płatność jest dokonywana po każdorazowym kliknięciu na stronę internetową reklamodawcy. Taki rodzaj płatności nosi nazwę Cost Per Click – CPC. Niekiedy płatność dokonywana jest tylko po wykonaniu określonych czynności, takich jak sfinalizowanie transakcji, zakup towaru, wypełnienie ankiety czy też rejestracja. Taki rodzaj płatności nazywane jest Cost Per Action lub też Cost Per Acquisition. W skrócie CPA. Często występuje on w marketingu partnerskim.
Wiele jest form reklamowania się w internecie. Tak jak występują również różne formy płatności za usługi reklamowe w sieci. Jest to zrozumiałe. W końcu jakoś trzeba mierzyć skuteczność reklamy. Płatność powinna odbywać się za konkretne usługi, dające się zmierzyć. Reklama w internecie posiada wiele zalet. Możemy w sieci umieścić sporo informacji. Mogą one zawierać różną treść graficzną, jak również tekstową. A przy odrobinie kreatywności możemy sami stworzyć bardzo ciekawą reklamę. Reklama taka ma nieograniczony zasięg. Nie jest ona również ograniczana przez czas. Przecież przykładowo baner jest czymś, co może przez wiele miesięcy pojawiać się na różnych stronach internetowych. A dzięki temu możemy zawsze i wszędzie zostać dostrzeżonymi przez potencjalnych odbiorców.