Dokładnie nie wiadomo kto, ale z pewnością ktoś lubiący westerny wymyślił obecnie obowiązujące, bo powszechnie stosowane określenie na rodzaj technik SEO zwanych White-Hat-SEO, co w tłumaczeniu równie enigmatycznie brzmi, jak w anglojęzycznym oryginale: „biały-kapelusz-SEO”. Jak wiadomo wątkiem głównym niemal każdego przyzwoitego westernu jest walka dobra ze złem z tradycyjnym momentem kulminacyjnym w formie rewolwerowego pojedynku w samo południe, w którym pozytywny bohater musi stawić czoła czarnemu charakterowi. White-Hat-SEO to ów pozytywnie obsadzony bohater w „dzikim świecie” E-Businessu. Są to procesy, techniki i strategie optymalizacji wyników wyszukiwarek funkcjonujące w sposób zgodny ze specjalnymi regułami wyznaczonymi przez samych właścicieli wyszukiwarek.
Zadaniem Search-Engine-Optimization w skrócie zwanym SEO jest dokonanie takiej optymalizacji danej strony w rankingu stron internetowych, by pojawiała się ona w czołówce wyników wyszukiwarek. Ponieważ pozycja rankingowa jest związana także z odpowiednio rosnącą kwotą klientów i dochodami, specjaliści od SEO wypracowali wiele technik korzystnie wpływających na tę pozycję. Tym samym „dziki świat” internetu stał się miejscem nie zawsze poprawnie rozgrywanych potyczek w konkurencyjnej walce o uwagę nowego klienta. Linki zewnętrzne polecające daną stronę i mające między innymi wpływ na zajmowane przez nią miejsce w rankingu wyszukiwarek stały się niezwykle pożądanym obiektem. Obecnie kupowanie linków do własnej strony na innych stronach internetowych jest zabronione.
White-Hat-SEO to optymalizacja, która nie przekracza zasad zdrowej konkurencji, jest etyczna i odpowiednio pozytywnie oceniona przez systemy wyszukiwarek. Przy czym podstawowa obowiązująca reguła zabrania świadomych działań na niekorzyść konkurentów. Docelowo chodzi o stworzenie warunków w sieci, w których solidność i wiarygodność strony zostaną niejako samoczynnie nagrodzone przez zwiększoną aktywność użytkowników, a przez to i jej wysoką pozycją.
Metody i techniki White-Hat-SEO to:
-
wysoka i merytorycznie poprawna jakość Contentu
-
On-Page-Optymalizacja czyli przemyślana i dopracowana struktura strony, w tym też tej URL, jej systematyczna pielęgnacja i ulepszanie
-
Linki tylko jeśli powstają w naturalny i nie wymuszony sposób
-
aktywność na forach wszelakich Social Media
-
strategiczne stosowanie słów kluczowych oraz synonimów
White-Hat-SEO wiąże się początkowo z dużym nakładem czasu i kosztów, przy czym na pozytywne skutki i finansowe korzyści trzeba zazwyczaj czekać. Jednak konsekwentne stosowanie się do tych reguł przynosi długo utrzymujące się pozytywne skutki, które patrząc z tej perspektywy są z pewnością warte wysiłku. Takie pozycjonowanie strony daje pewność, że w ostatecznym pojedyku jest się zawsze po właściwej stronie. Natomiast odpowiednikiem White-Hat-SEO po ciemnej stronie jest Black-Hat-SEO, czyli optymalizacja która jest zorientowana na szybkie efekty i nie przebierająca w środkach. Dzięki takim strategiom jak Linkbuilding, Doorway-Pages, Cloaking czy też Keyword Stuffing jest możliwe osiągnięcie rekordowo dobrych wyników w oszałamiającym tempie. Jednak radość jest krótka, gdyż wyspecjalizowane systemy kontrolne wyszukiwarek wcześniej czy później albo likwidują takie strony albo nakładają kary. Niestety zawsze pozostaje jeszcze tzw. szara strefa czyli Grey-Hat-SEO, w której mają miejsca trudniejsze do wychwycenia manipulacje.