Seo i sem

SEO i SEM to podobnie brzmiące i często ze sobą mylone określenia z dziedziny marketingu internetowego. SEM to Search-Engine-Marketing jest kategorią nadrzędną online-marketingu w stosunku do SEO i SEA. Celem tych technik marketingowych jest zdobywanie nowych klientów dzięki strategicznie ukształtowanej prezencji w sieci internetowej. Podczas, gdy SEO zajmuje się pozycjonowaniem strony internetowej, zadaniem SEA jest Advertizing czyli reklama. Chodzi tu głównie o płatne umieszczanie reklam w wyszukiwarkach na pasku po prawej stronie od wyników. SEM jest przede wszystkim istotne dla sklepów internetowych, choć w sposób znamienny odgrywa ono także rolę dla wszelkiego rodzaju instytucji publicznych. Zadania SEM bywają często zlecanie zewnętrznym firmom, wyspecjalizowanym w poszczególnych narzędziach i technikach. Tylko w mniejszych przedsiębiorstwach spoczywa ono w rękach jednego działu.

SEM jest skuteczną metodą na sukces finansowy, metodą, która daje się dość łatwo zmierzyć. Przy pomocy np. udostępnianej przez Google funkcji Google-Analytics można dokonywać systematycznych badań zachowań użytkowników strony, na których to podstawie jest możliwe dokonanie korekty oferty, tak by lepiej pasowała do potrzeb i oczekiwań potencjalnej grupy klientów. Jednym z głównych zadań SEM pozostaje przy tym znalezienie pasujących słów kluczowych zwanych Keywords. Przy pomocy innego narzędzia np. GoogleAdwords należy zdefiniować relewantne hasła dla danej strony internetowej, które jednocześnie są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników. Odpłatność za nie jest mierzona m.in. w zależności od pojedynczych kliknięć.

SEO to wszędobylski skrót od anglojęzycznej terminologii i dotyczy stron internetowych – tyle wiedzą o SEO najwięksi dyletanci. W rzeczywistości skrót w rozwinięciu brzmi: Search-Engine-Optimization i znaczy w dosłownym tłumaczeniu tyle co „optymalizacja motoru wyszukiwania”, a trochę bardziej elegancko: optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Każda prywatna lub firmowa strona internetowa łącznie ze sklepami jest zdana na sukces popularności: ilość odwiedzin i ilość klientów są między innymi współczynnikami decydującymi o finansowych korzyściach. Szczególnie ostatnie badania potwierdzają stale rosnącą tendencję zwiększania obrotów tylko i wyłącznie dzięki E-Commerce. By być zauważonym i zachęcić do odwiedzenia strony internetowej niezbędną okazała się być wysoka pozycja pośród wyników wyszukiwarek internetowych, do których należą Google, Yahoo!, Bing oraz Ask. SEO jest więc systemem technik i metod optymalizacji tych wyników, tzn. strategicznym działaniem mającym na celu zdobycie jaknajlepszej pozycji w wyszukiwarce.

SEO wykorzystuje typowy mechanizm korzystania z usług wyszukiwarek: potencjalni klienci nastawieni są na efektywność i dlatego też docenią prestiżowe miejsce w czołówce rankingu. Do narzędzi dobrego SEO tj. zgodnego z wytycznymi wyszukiwarek zalicza się przede wszystkim On-Page-Op, czyli przede wszystkim doskonałą strukturę i budowę samej strony. Kupowanie linków mających zwiększyć popularność strony jest obecnie zabronione, dlatego szuka się sposobów popularyzacji strony na forach portali społecznościowych. Trafnie dobrane słowa kluczowe, sprzyjają także odnalezieniu strony z usługami lub produktami przez zainteresowanych klientów.

You may also like...

Dodaj komentarz