Jakie zasady przyświecają specjalistom z branży SEO

Zadbanie o to, by o naszej firmie było głośno w internecie i to w sposób pozytywny, to powinien być pierwszy krok każdego przedsiębiorstwa. Oczywiście zasady seo dotyczą wielu aspektów: samego pozycjonowania (czyli znalezienia się danej firmy czy produktu na szczycie list w wyszukiwarkach internetowych), budowania pozytywnego imienia danej marki (a tym samym likwidowania bądź czynienia niewidocznym negatywnego SPAMU) oraz dbania o to, by nazwa naszej firmy pojawiała się w sieci gdzieś jeszcze, poza naszą firmową stroną (i to oczywiście w pozytywnym kontekście).

Kluczowe zasady seo mówią o tym, że działania PR w Internecie powinny być ściśle dopasowane do potrzeb klienta. Działanie firm tym się zajmujących można podzielić na trzy etapy: badanie rynku (pod kontem danej firmy), przygotowanie i na koniec wdrażanie strategii działania.

W pierwszym etapie, etapie badań potrzeb firmy, sprawdza się, jak w tej chwili wygląda sytuacja (pozycja) danej firmy w sieci. Na jakim miejscu w wyszukiwarce się znajduje i czy w ogóle pojawia się na forach. Ten pierwszy etap polega również na wybraniu odpowiednich słów kluczy, poprzez które użytkownicy internetu szukaliby usług takich, jakie oferuje nasza firma.

Następnym etapem działań będzie przygotowanie całej strategii Public Relations w internecie. Podstawowe zasady seo mówią, że strona firmy powinna być wygodna i czytelna dla użytkownika, a także łatwa do odnalezienia. Celem jest więc stworzenie zachęcającej do odwiedzenia strony, widocznej w pierwszych kilku pozycjach wyszukiwarek internetowych. Najlepiej nawet, jeśli obok właściwej strony firmy, w pierwszych linkach pojawią się inne strony, które również nawiązują do działań właśnie naszej marki. Treści na stronę i poza nią trzeba przygotować w oparciu o zasady seo, ponieważ maszyny sieciowe szukają w konkretnych miejscach fraz, od których będzie zależała nasza pozycja w sieci.

Ostatnim etapem jest wprowadzenie planowanych działań w ten sposób, by nasz potencjalny klient znalazł w internecie bez trudu nie tylko nas, ale również pozytywne opinie na temat naszej firmy i – co niemal równie ważne – nie zobaczył opinii negatywnych. I nie chodzi tu o oszukiwanie klienta. Dobry specjalista znając zasady seo wie, że łatwość dostępu do internetu i umieszczania w nim dowolnych treści sprawia, że część nieprofesjonalistów zajmuje się umieszczaniem w sieci negatywnego SPAMU (a budując dobre imię firmy należy go usunąć).

Ważnym aspektem pracy osoby, której przyświecają zasady seo, jest etyka. W powyższych działaniach nie chodzi więc o umieszczanie fałszywych treści i dążenie do tego, by za wszytką cenę zniszczyć konkurencję i umieścić nas na szycie list wyszukiwarek. Wręcz przeciwnie. Mamy wprawdzie być na szczycie, ale ma być to pozytywny i zgodny z prawdą marketing. Jasne zasady seo mówią o tym, że pozycjonowanie powinno opierać się na pozytywnym i prawdziwym wizerunku firmy, budowaniem marki przez właściwe przygotowanie strony (również pod kontem technicznym), tak by była łatwa do odszukania i sklasyfikowania przez wyszukiwarki.

You may also like...

Dodaj komentarz