Jak działają wyszukiwarki i jak pozycjonuje się strony

W czasach, gdy podstawowym źródłem wiedzy na temat firmy, produktu czy usługi jest internet, właśnie do niego przenoszą się działania z zakresu marketingu, reklamy i sprzedaży. Dlatego warto wiedzieć, jak pozycjonuje się strony. To przecież strony firm są głównym źródłem informacji o nich dla potencjalnego klienta. Przeszukując sieć najczęściej ograniczamy się do przejrzenia pozycji z pierwszej strony wyszukiwarki. Na ich podstawie zdobywamy podstawową wiedzę na temat interesujących nas produktów i usług.

Firma, która wie jak pozycjonuje się strony i jak jest to ważne, zadba o specjalistyczny marketing w internecie. Jest to zazwyczaj firma rzetelna, działająca profesjonalnie, budująca dobre imię swojej marki przez lata, a więc taka, której klient może zaufać. Właściciele takich firm, nawet jeśli rozumieją jak pozycjonuje się strony, to i tak zlecają odpowiednia działania PR-owe fachowcom. Dzięki temu wybrana strategia działań będzie wielopoziomowa i na pewno przyniesie efekty. Ta wielopoziomowość polega na: właściwym wypromowaniu firmy, budowaniu jej dobrego imienia oraz zadbaniu o właściwe treści na stronie klienta.

Na czym dokładnie polegają działania firm, dla których to, jak pozycjonuje się strony, nie jest żadną tajemnicą? Jeśli chodzi o działania SEO, czyli optymalizację dla wyszukiwarek internetowych, to pierwszym działaniem jest zapewnienie firmie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Osiąga się to poprzez wygenerowanie odpowiednich fraz kluczowych, na bazie których będą później pisane teksty (i te umieszczane na stronie klienta i poza nią). By wiedzieć, jak pozycjonuje się strony, jakie słowa kluczowe wybrać i na jakich zasadach oprzeć marketing internetowy danej firmy, należy wciąż poznawać zmieniające się mechanizmy działania wyszukiwarek. One dbają o to, by wyszukiwane frazy wskazywały na strony o adekwatnych dla użytkowników internetu treściach. Wraz z lawinowym wzrostem informacji, po które możemy sięgnąć do sieci, powstały mechanizmy ich selekcjonowania. Zajmują się tym profesjonalne wyszukiwarki internetowe. One to na bazie znalezionych słów-kluczy wskazują na strony najbardziej odpowiadające zadanemu przez internautę pytaniu. Zmieniają się jednak wyszukiwarki i zmieniają się zasady dotyczące tego, jak pozycjonuje się strony. Z czasem zaczęto słowami kluczowymi manipulować, ukrywać je na stronie, umieszczać je nieadekwatnie do treści i tematyki strony. I na takie działania wyszukiwarki odpowiedziały. Zaczęły się odnosić bezpośrednio do treści strony i selekcjonować je (negatywnie oceniając te, na których nagromadzenie słów kluczowych jest zbyt duże i przez to nienaturalne). Wyszukiwarki poszły jeszcze dalej i zaczęły opierać swoje działania również na zliczaniu linków. A następnie – co istotne dla tych, którzy interesują się tym jak pozycjonuje się strony – zaczęły działać w czasie rzeczywistym. A więc wybierają najaktualniejsze wyniki, uwzględniające najnowsze formy zaistnienia w internecie (takie jak serwisy społecznościowe i blogi). Wszystko po to, by zmniejszyć możliwość manipulacji.

You may also like...

Dodaj komentarz