Czym jest pozycjonowanie

Pageranking oznacza nie mniej nie więcej jak miejsce w rankingu wyszukiwarek internetowych. Do najbardziej znanych i najczęściej używanych wyszukiwarek należą Google, Yahoo!, Bing oraz Ask. Pozycja w rankingu to inaczej miejsce, na jakim pojawia się oczom użytkownika dana strona internetowa pośród wyników po wpisaniu odpowiedniego hasła w okno dialogowe wyszukiwarki. Ta pozycja danej strony nie tylko zależy od wpisanego hasła, ale też może być przy pomocy specjalistycznych narzędzi i metod skutecznie manipulowana. Takie strategiczne działanie nazywa się pozycjonowaniem.

By zrozumieć, czym jest pozycjonowanie należy być świadomym faktu, że miejsce w rankingu wyszukiwarek wiąże się z konkretnymi finansowymi korzyściami. Pozycja w czołówce rankingowej zapewnia uwagę i zaufanie użytkowników wyszukiwarek w sposób najbardziej optymalny. Zgodnie z psychologicznymi uwarunkowaniami percepcji obowiązuje tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Badania potwierdzają, że największe prawdopodobieństwo bycia zauważonym przez klienta i jego aktywnego zaangażowania tj. od wejścia na stronę, aż po decyzję kupna, jest pozycja rankingowa do trzeciego miejsca włącznie. Przy czym powszechnie znany jest fakt, że jedynie pierwsze dwie strony wyników wyszukiwarek są oglądane. Faktem jest także, że pozycja ma charakter prestiżowy, o czym przeciętny użytkownik jest zazwyczaj dobrze poinformowany. Miejsca te są z reguły zarezerwowane tylko dla najlepszych, tzn. dla sprawdzonych, popularnych i wartościowych stron, które są godne zaufania. Mniej rozpowszechniona jest świadomość tego, czym jest pozycjonowanie w szczególe.

Pozycjonowanie jest w zasadzie pozyskiwaniem nowych klientów, a więc rodzajem marketingu, którego specyfiką jest fokus na przestrzeń internetową. SEM czyli Search-Engine-Marketing to działanie dwukierunkowe: z jednej strony zajmuje się optymalizacją samej strony w ramach SEO, a z drugiej zdobywaniem uwagi klientów poprzez strategiczną reklamę w sieci w ramach SEA. Pozycjonowanie jest zadaniem specjalistów SEO. Obecnie powstaje wiele firm specjalizujących się tylko i wyłącznie wypracowaniem dla serwisów internetowych lepszego pozycjonowania.

Czym jest pozycjonowanie więc? Decydujące w pozycjonowaniu jest znalezienie odpowiednich słów kluczowych. Takie słowa kluczowe, które należą do najczęściej stosowanych w wyszukiwarkach, tzn. które są też stosowane przez wiele innych silnych konkurencyjnych witryn, są najtrudniejszymi wyzwaniami. Przy budowie struktury witryny internetowej należy zwrócić uwagę na to, by słowa kluczowe znalazły się w tytule, który pojawi się w wynikach. Zaletą jest także stosowanie mapy witryny z wewnętrznymi linkami na stronie. Dają się one łatwo znaleźć przez algorytmy wyszukiwarek i sprzyjają dobrym wynikom rankingowym.

O tym, czym jest pozycjonowanie w kwestii tzw. Contentu przekonał się każdy właściciel witryny. Wartościowe, merytorycznie poprawne teksty, które brzmią wiarygodnie upewniają użytkownika w wyborze, cieszą się dobrą sławą i są często odwiedzane. Częsta frekwencja na stronie, to wielu stałych i nowych klientów, to lepsza pozycja w rankingu. Dodatkowym efektem pośrednim są tzw. popularity links czyli linki zewnętrzne prowadzące do danej strony – są one istotnym czynnikiem również dla wyszukiwarek i dlatego nie należy ich lekceważyć. Według obecnie obowiązujących reguł, o których informują wyszukiwarki, zdobywanie odpłatne linków jest zabronione, podlega karom i dlatego na dłuższą metę jest bezproduktywne.

You may also like...

Dodaj komentarz